Olof Krumlinde, Högsommar på blomsteräng

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

OLOF KRUMLINDE
1956-1945
Sommarlandskap med barn på blommande äng
Signerad Olof Krumlinde. Olja på duk, 49 x 73 cm

Olof Krumlinde anslöt sig tidigt till det framväxande friluftsmåleriet, där konstnären målade ute i det fria - "en plein air" - istället för i ateljén. Den nya skolan uppstod i Frankrike i mitten av 1800-talet för att senare vinna många anhängare bland svenska konstnärer. Detta var starten på en revolution och rörelsen Opponenterna som 1885 utmanade Konstakademien.

1881 reste Olof Krumlinde till Paris för att i likhet med pionjärerna Alfred Wahlberg, Per Ekström och Carl Fredrik Hill studera den nya franska landskapsrealismen. Krumlinde kände sig främmande för det franska landskapet - men inte det nya sättet att måla. Efter studierna i Paris blev hans målningar koloristiskt finstämda och med tonvikt på ljusets gradering.

I Sommarlandskap med barn på blommande äng behärskar Krumlinde friluftsmåleriet mästerligt. Som åskådare fylls vi av värme av detta hav av blommor. Det här är ett stycke svensk sommar - återgivet med en fantastisk känsla för färg och ljus.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1474

2020-12-09