Officerslåda, 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

OFFICERSLÅDA, England 1800-talets andra hälft, imitationsmålad bleckplåt, märkt Anderson & Son 9 ST JAMES´S STREET S.W. samt Collingwood Hope K.C., innehållande etui med bicorne märkt Colonel G.W. Wood samt B under hertigkrona, silver- och guldgalon, etui med epåleter, silvergalon med tudorrosen, ämbetsmannavärja med tveeeggad klinga, märkt WILKINSON PALL MALL LONDON, etsad dekor, monogram GvR under kunglig krona (Georg V av Storbritannien), kavellindning, parerplåt à claveier med monogram GvR under kunglig krona, förgylld mässing, värjans totallängd 93 cm, svart läderbalja med förgyllda mässingsbeslag, galonfodral, koppel med bärhylsa, silverbrodyr, spänne med tudorrosen, stövlar i svart skinn, lådans höjd 23, 111 x 36 cm, bruksslitage

PROVENIENS:
Enligt uppgift Oscar Bernadotte af Wisborg, Frötuna

1189

2020-12-09