Martin Neijbers mästarstycke 1761

Klubbat för:

220000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

MARTIN NEIJBER d.y:s MÄSTARSTYCKE (ämbetsmästare i Stockholm 1761-1767), stockholmsarbete i rokoko, utfört 1761, stomme i ek och furu, fanerat med oxel och valnöt, brännförgyllda beslag i brons, uppsvängt krön, fronten med tre pilstrar krönta av träskurna korintiska kapitäl, inläggningar av friser och fält, inredning av hyllor och tre lådor, nedre delen utsvängd med två lådor, svängda ben, nyckel medföljer, höjd 240, 169 x 68 cm, smärre lagningar

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 278, avbildat

1033

2020-12-09