Magnus Thulstrup Bagge, Landskap vid Glittertind

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

MAGNUS THULSTRUP BAGGE
Norge 1825-1894 Tyskland
Landskap vid Glittertind, Norge
Signerad och daterad Magnus Bagge 1866. Olja på duk, 94 x 143 cm.

Efter flera år som sjöman gick postmästarsonen Magnus Thulstrup Bagge först på Den kongelige Tegne- og Kunstskole i Christiania och från 1843 eller 1844 vid Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn, där han var elev i tre år. Under denna tid tog han även privatlektioner för den danske landskapsmålaren Jens Peter Møller (1783-1854). Bagge ställde ut norska landskap i Köpenhamn 1845 till 1847 och på Oslo Kunstforening. År 1850 flyttade han till Düsseldorf där han tillhörde kretsen kring Hans Fredrik Gude och Adolph Tidemand. Bagge fick statligt resebidrag efter att ha skickat flera målningar till Norge. Studieesan tog honom genom Tyskland, Schweiz och Norge, i regionerna Valdres och Telemark.

På 1850-talet undervisade Bagge den unge Henrik Ibsen i oljemåleri. Den världsberömde författaraen och dramatikern använde sedan sin lärare som modell för den litterära karaktären Hjalmar Ekdal i pjäsen "Vildanden" från 1884. Bagge ställde ut på utställningar i Stockholm 1866 och i Köpenhamn 1872.

1616

2020-12-09