Ljusstakar, gustavianska, Rännåsporfyr

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga gustavianska stockholmsarbeten, Rännåsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, brännförgyllda monteringar av mässing i Fredric Ludvig Rungs art, rund klockformad fot med pärlstav, urnformad ljuspipa med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 18 cm, smärre nagg

1195

2020-12-09