Ljusstakar, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, matterad och polerad brännförgylld brons, klockformad fot med carraramarmor, dekor av kymation, stående karyatid med blomsterfestong i händerna, volutkapitäl krönt av blomsterkorg och godronnerad ljuspipa, höjd 31,5 cm, bruksslitage, två mindre dekorelement saknas

1062

2020-12-09