Ljusstakar 1 par silver England 1779

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, av Richard Carter, Daniel Smith & Robert Sharp 1779, samarbete i London 1778-1780, dessa ljusstakar har samtida omstämpling med Sheffields stadsstämpel och årtalsstämpel, kvadratisk form, balusterskaft, reliefdekor av bladgirlander, bockhuvuden och maskaroner samt pärlstav, lösa stämplade ljusmanschetter, fylld botten, graverad crest, höjd 29,5 cm, smärre slitage

1332

2020-12-09