Ljusring, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LJUSRING, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld mässing, behängd med prismor i form av droppar, knappar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kedjor av mässing och romboider, ljusring med dekor av lejonmaskaroner och akantusromber, ljusarmar i form av liggande siffran fem, avslutande kjol, höjd 82, diameter 76 cm, slitage, smärre nagg

LITTERATUR:
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 165 jämför ljusringar i Biljarden på Rosersbergs slott

1100

2020-12-09