Ljuskrona, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för åtta ljus, burformad brännförgylld stomme av mässing, behängd med klumpar och knappar, stavverk med pärlor och stjärnor, blåsta och stamglas på hjärtstång, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande klot med fasettering, höjd 120, diameter 72 cm, nagg, ställvisa kompletteringar

LITTERATUR:
Eva Dyrssen & Katarina Årre: Gamla ljuskronor av glas och bergkristall, Stockholm 2001, sidan 22, jämför ljuskrona av Olof Westerberg på Skokloster

1097

2020-12-09