Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, navetter, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av växtornamentik och kulor, ljusarmar i form av liggande siffran fem, doserad korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 87, diameter 52,5 cm, smärre nagg

1098

2020-12-09