Ljuskrona, S:t Petersburg 1790-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-250 000 SEK

LJUSKRONA, högklassigt arbete, S:t Petersburg 1790-tal, Johan Adam Fischers art, för sex ljus, matterad och polerad brännförgylld stomme i brons och mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, utsvängda spröt med festonger behängda med prismor och girlanger, mittstång med koboltfärgade glasflaskor och klot, bladhölstrade fästen, slipade obelisker i glas, kronring med dekor av blomsterornamentik, ljuspipor med bladstav och palmetter mot pikerad botten, avslutande klot och ring med glasplatta, botten med pinjekotte, medföljer målade ljusmanschetter i plåt, höjd 93, diameter 57,5 cm

PROVENIENS:
Svensk privatsamling

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 30ff & 64ff, jämför ljuskronor tillverkade i S:t Petersburg
Bukowskis, Internationella, hösten 2010, auktion 1262, jämför ljuskrona signerad och daterad av Fischer 1797

1082

2020-12-09