Ljuskrona, S:t Petersburg 1700-talets slut

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LJUSKRONA, S:t Petersburg 1700-talets slut, för fyra ljus, försilvrad stomme, delvis brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar och ovaler, krönt av försilvrad plym, ringar med dekor av bandfläta och fleuronger, mitten och kronringen med slipade glasobelisker krönta med plymer, botten med akantusbeslag och knopp, höjd 73, diameter 39 cm, smärre lagning, ett fäste defekt

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 38f, jämför snarlika ljuskronor

1021

2020-12-09