Ljuskrona, Frankrike 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

LJUSKRONA, Louis XIV-stil, Frankrike 1800-talets andra hälft, s.k. lustre à lace, för sex ljus, förgylld delar i brons och mittstång i metall, behängd med olikslipade prismor i form av droppar och pärlor, krönt av fleur de lys, prismor monterade i blomformationer med droppar, spindelbindningar med pärlor, urnformade ljuspipor med droppskålar, girlanger av pärlor och blomsterbindningar, höjd 78, diameter 44 cm, smärre nagg

LITTERATUR:
Christie´s, Le Goût Français, Paris 3-4 maj 2016, lot 116, jämför snarlik ljuskrona

Modellen är hämtad från franska 1600-tals ljuskronor med prismor av bergkristall. På Drottningholms slott finns den s.k. Rosbusken, tillverkad i Frankrike under 1600-talets senare del.

1040

2020-12-09