Ljuskrona, barockstil

Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil
Ljuskrona, barockstil

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1800-tal, för sex ljus, förgylld bronsstomme, behängda med ametister, bergkristall och rökfärgad kvarts, burformad stomme, mitten med obelisk, oktagonala ljuspipor, avslutande päronformat klot, höjd 77, diameter 56 cm, smärre kompletteringar, borrad för el, ställvisa nagg

PROVENIENS:
Hovrättsnotarie Nils Möllerstedt

1038

2020-12-09