Lampett, barock

Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock
Lampett, barock

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

LAMPETT, barock, 1600-talets senare del, driven, ciselerad och förgylld mässingplåt, konturerad väggbricka, ornerad med frånvända bevingade änglahuvuden, vingspetsarna övergår i akantusrankor, gjuten ljusarm i form av mänsklig underarm med uppkavlad skjorta, handen griper om en driven droppskål ornerad med akantusrankor, ljuspigg, botten med akantusornerad knopp, armen fäst vid väggbrickan med en nitad skruv med fyrkantig mutter, höjd 27, djup 20,5 cm, omarbetad och kompletterad, bristningar, borrad för el

LITTERATUR:
Peter Thornton: Seventeenth-Century Interior Decoration in England, France and Holland, Yale University Press 1979, sidan 31, bild 33, sidan 270, bild 257, sidan 273, bild 262, jämför illustrerade ljusarmar

Olika typer av ljusredskap att fästa eller hänga upp på väggen har förekommit i riklig mängd. Vanligast var olika formera av ljusplåtar och ljusarmar i mässing, brons och järn, ibland till och med i silver. Den aktuella ljusarmen är utformad som en utsträckt mansarm, vars knutna hand bär upp en droppskål med ljuspigg. Besläktade armar förekom i påkostade barockinteriörer. På en fransk interiörbild från 1640-talet syns snarlika armar i ett rum behängt med dyrbara tapeter. I Sverige förekommer modellen sparsamt. Det finns dock kända exemplar i skulpterat trä där armen utgår från en maskaron. Flera bevarade ljusplåtar och ljusarmar i mässing har emellertid knutna händer som griper om själva armen.

1179

2020-12-09