Lit à l´anglaise, 17/1800-tal

Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal
Lit à l´anglaise, 17/1800-tal

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LIT A L'ANGLAISE, gustaviansk stil med äldre delar, 17/1800-tal, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, klädd med blått sammet, stomme med dekor av bladstav, bandfläta, ströblomster och kvistar, hörnstolpar krönta av kärvar, hörnfleuronger, avslutande cabriolben, himmel med dekor av bladstav och bandfläta, krönt av Vasakärve, senare madrass medföljer, säng höjd 124, 212 x 118, himmel höjd 74, 108 x 67 cm, omarbetad, kompletterad, ställvisa förgyllningsskador

PROVENIENS:
Enligt uppgift kommer sängen från grevliga ätten Bonde på Hörningsholm, värderingsmannen Göran Silverswärd erhöll sängen i samband med en brand på 1950-talet, då han värderade skadade antikviteter och konst
Odontologie dr. Paul R. Wedendal, köpte sängen och sänghimmelen av Silverswärd på 1970-talet

1149

2020-12-09