Lampe à Bouilotte, Nikolaus I, S:t Petersburg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

LAMPE A BOUILOTTE, Nikolaus I, S:t Petersburg, högklassigt arbete, matterad och polerad brännförgylld brons, rund fot med kymation mot pikerad botten, postament i rosa opalinglas från Kejserliga Glasbruket, urna på tripodfot med lejonmaskaroner, utsvängda ljusarmar med växtornamentik och fleuronger, droppskålar, urnformade ljuspipor med roulettedekor, mittstam med örnhuvuden, höj- och sänkbar skärm av grönmålad bleckplåt, krönande pinjekotte, höjd 68,5 cm, smärre slitage, urna med borrat hål, skärmfäste med kompletteringar

PROVENIENS:
Svensk privatsamling

LITTERATUR:
Nina Asharina, Tamara Malinina, Liudmila Kazakova: Russian Glass of the 17th-20th centuries, New York 1990, sidan 87, katalognr 36, jämför skål på fot med rosa opalinglas från Kejserliga Glasbruket

1063

2020-12-09