Kopp, Ryssland 1923 revolutionsporslin

Klubbat för:

170000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KOPP, "The Red Face" eller "Russia", Statliga porslinsfabriken, Leningrad 1923, porslin, efter design av Alexandra Shchekotikhina-Pototskaya, polykrom målad dekor av ansikte samt figurer, delvis förgylld, märkt både med fabriksmärkning Nikolaus II 1906 samt Statliga porslinsfabrikens märkning 1923 samt 353, höjd med hänkel 10,5 cm
Medföljer brev från Nina Lobanov-Rostvsky angående denna kopp

PROVENIENS:
Direktör Sten Löfbergs samling (1905-2002), Malmö
därefter svensk privatsamling

1206

2020-12-09