Konsolbord, sengustavianskt, tillskrivet Frisk

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, framtagen sannolik originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, mörkpatinerade detaljer, sarg med akantus, pärlstav och dukatsnitt, vridna avsmalnande ben med à la greque, överkragning och klot, svärtad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 81, 76 x 36 cm, obetydliga dekorskador, retuscher

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk

1068

2020-12-09