Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt, sargen med fascesknippe, benanfanger med fleuroner, överkragade ben med akantus, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med centralt placerad urna, bladhölstrade benavslut, skiva av kalksten med kälning, höjd 81,5, 84 x 41 cm, smärre dekor- och förgyllningsskador, skivan med äldre kantlagning

1065

2020-12-09