Karl Nordström, Från Hoga trädgård, Tjörn

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

KARL NORDSTRÖM
1855-1923
Från Hoga trädgård, Tjörn
Signerad Nordström. Olja på duk, 41 x 33 cm. Utförd 1886.

PROVENIENS
Fru Hildur Nordström, Västra Promenaden 94, Norrköping
därefter i privat svensk samling

UTSTÄLLD
Carl Eldh och Karl Nordström. Minnesutställningen. Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, katalognr 28
(utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum)

Karl Nordström inträdde i parissvenskarnas krets i Montmartre på nyåret 1881, men han var dock för mycket naturmänniska för att helt trivas med storstaden. Längtan ut på landet resulterade i att han tillbringade första sommaren i Normandie för att senare, i april 1882, ansluta sig till konstnärskolonin Grez-sur-Loing i närheten av Fontainebleauskogen. Här invigdes Nordström i det då moderna friluftsmåleriet och den klara ljusa koloriten som han nu utvecklade kom att bli hans signum under det kommande decenniet. Han återkom till Frankrike på försommaren 1884. Denna andra franska period betecknar en lysande höjdkurva i hans produktion. En viktig anledning till Nordströms sällsamma målarglädje denna sommar var nog också att han funnit sin livskamrat i konstnärinnan Tekla Lindeström, en kvinna som skulle komma att bli ett ovärderligt stöd för honom.

Precis hemkommen från den svenska konstnärkolonin Grez-sur-Loing utför Nordström 1886 denna intagande sommarbild vid föräldrahemmet på Tjörn. I denna trädgårdsbild får vi ta del av ett skimrande ljusmåleri direkt efter naturen, en målning som rymmer en så kärleksfull lyster att den kan ses som ett glödande koncentrat av hela det svensk-franska friluftsmåleriet

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1458

2020-12-09