Kandelabrar, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, empire, Frankrike, konverterbara till ljusstakar, för vardera fyra ljus, brännförgylld brons, fotplatta med bladstav, bladhölstrad bas på tassfötter, konisk pelare och ljuspipa med roulettedekor, kandelaber med mittstam krönt av urna med löstagbart lock, utsvängda ljusarmar med bladhölster, droppskålar med à la greque, lösa manschetter, höjd som kandelabrar 39,5, som ljusstakar 27 cm, slitage

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2011, nr 1650

1095

2020-12-09