Julia Strömberg, Skymning vid fiskeläge

Klubbat för:

10000 SEK

12 000-15 000 SEK

JULIA STRÖMBERG
1851-1920
Skymning vid fiskeläge
Signerad med monogram och daterad JMS -80. Olja på duk, 38,5 x 60 cm.

En liten segelbåt är på väg att lägga till vid en brygga där någon med höjd arm hälsar välkommen. Det ser ut att lida mot kvällen och vi befinner oss någonstans på västkusten.

Det här västkustmotivet av Julia Strömberg från1880 är väldigt typiskt för hennes sätt att måla där hon stiliserar själva landskapet. Det handlar mer om att återge atmosfären, stämningen och ljuset i själva bilden än en exakt återgivning av de små detaljerna. Strömberg studerade i början av 1870-talet vid Valands målarskola i Göteborg och under åren 1872-80 studerade hon vid Konstakademin i Stockholm. Hon studerade även vidare vid Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm 1899-1901.

Främst ägnade sig Strömberg åt landskapsmåleri och motivbilden var oftast hämtad från just Västkusten och Stockholmstrakten. Jämte Julia Beck var hon under 1870-talet i akademikretsar en av de främsta sammanhållande krafterna och fick av kamraterna hedersnamnet "Mamma" för sina insatser. Hon var 1885 en av undertecknarna av opponentskrivelsen mot akademin och tillhörde 1886-96 Konstnärsförbundet och var senare även medlem av Föreningen Svenska konstnärinnor. Strömberg ställde ut vid Konstakademin i Stockholm och vid ett flertal tillfällen i Göteborg.

Något som är bortglömt i alla skildringar av hennes konstnärskap är att hon även kan räknas in i den exklusiva kretsen av svenska Skagenmålare, hon vistades i Skagen enbart 1885, men hennes porträtt målades av den kände danske konstnären Severin Krøyer och hängdes sedan upp på Brøndums hotell.

1479

2020-12-09