Jordglob i förvaringsbox, Tyskland, 1820-30-tal

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

JORDGLOB I FÖRVARINGSASK, Tyskland 1820-30-tal, rund jordglob med namn på tyska, cylinderformad förvaringslask av beklädd papp, på locket motiv med familj i empirekläder, globens diameter 12 cm, askens höjd 15 cm, slitage

1158

2020-12-09