Jonas Åkerström, Amor och Psyke

Klubbat för:

15000 SEK

20 000-25 000 SEK

JONAS ÅKERSTRÖM (1759-1795): Amor och Psyche blomstersmyckar varandra, signerad och daterad Åkerström d. 24 Jan. 95, pennteckning på papper, 12 x 11,5 cm

PROVENIENS:
Professor Einar Perman (1893-1976), Stockholm
Konsthandlaren Bengt Rapp (1908-1991), Stockholm

LITTERATUR:
Bengt Rapp: Jonas Åkerström - ett gustavianskt konstnärsöde, Stockholm 1998, avbildad på smutstiteln samt sidan 196, katalognr 110, jämför även katalognr 80:11

1165

2020-12-09