Johan Jacob Anckarström, pennteckning

Klubbat för:

17000 SEK

10 000-12 000 SEK

JOHAN JACOB ANCKARSTRÖM (1762-1792): La Grenouille et la Rat, signerad och daterad Joh. Jac. Anckarströn pinxit Lindö d. 8 April 1778, blyerts och rödkrita förhöjd med akvarell, 28 x 18 cm, uppfodrad, fläckar, smärre papperskador
Med påskrift Brite Lovise Gjörwell. d. 19 Sept. 1778

LITTERATUR:
Henry Olsson: Törnrosdiktaren och andra porträtt, Stockholm 1956, sidan 128, avbildad
Ernst Brunner: Anckarström och kungamordet, Stockholm 2010, sidan 566

Johann Jacob Anckarström, känd som kungamördaren, växte upp på Lindö gård i Vallentuna. Anckarström var son till överstelöjtnanten Jacob Johan Anckarström d.ä. och Hedvig Ulrika Druva, och inledde sin bana som militär, beviljades med kaptens grad avsked 1783 och ägnade sig därefter åt lantbruk som arrendator till Mällösa ryttmästarboställe och sedan på Torsåkers säteri, båda belägna i Vallentuna härad och i närheten av hans fädernegård. Fadern dog redan 1777 och då blev familjens vän, publicisten Carl Christoffer Gjörwell, förmyndare åt sönerna. Som 16-åring tilläggnade Anckarström auktionens pennteckning till Gjörwells dotter, Birgitta Lovisa (1768-1806), som gifte 1791 med krigskommissarien Carl Gustaf Almqvist (1768-1846). Sedermera fick paret sonen Carl Jonas Love Almqvist. Motivet är hämtat ur Jean de La Fontaines och Jacques Tochets fabler.

1163

2020-12-09