Jenny Nyström, Flicka som lyssnar i en telefonlur

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Liten flicka som lyssnar i en telefonlur
Signerad Jenny Nyström. Akvarell och täckvitt på papper, 14 x 15 cm.

Förlaga till kort med illustrationer, vilka föreställer nya tekniska uppfinningar, såsom telefon, flygplan, bilar och telegraf mm.

LITTERATUR
Gunnel Forsberg Warringer: Jenny Nyström - Konstnärinna, Kalmar läns museum 1992, samma motiv i vykortsform finns avbildat på sidan 72.

1451

2020-12-09