Ivar Arosenius, Prästen

Ivar Arosenius, Prästen
Ivar Arosenius, Prästen
Ivar Arosenius, Prästen
Ivar Arosenius, Prästen
Ivar Arosenius, Prästen
Ivar Arosenius, Prästen

Klubbat för:

26500 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Prästen (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Akvarell/tusch på papper, ca 11 x 17 cm.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005

"Se prästen trind om buk och bak,
en jordisk puff för himlens sak,
nu skumpar fram igenom sta´n,
på djäfvulen som han gjort tam"

1514

2020-12-09