Ivar Arosenius, Och si det var allt ganska gott

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

80 000-90 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Och si det var allt ganska gott
Signerad och daterad IA 03. Akvarell och gouache på papper, ca 20,8 x 14,3 cm.

PROVENIENS:
Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum 1926, katalognr 98
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum1958, katalognr. 35
Arosenius, Akvarellmuseet 2005
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010

LITTERATUR:
Ivar Arosenius, Sven Sandström1959, ill sid 96
Arosenius, Nationalmuseum 1978, ill. s. 62
Björn Fredlund: Ivar Arosenius, Stockholm 2009, avbildad och omnämnd sidan 85

1507

2020-12-09