Ivar Arosenius, Lillan i pappershatt

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Lillan i pappershatt
Signerad och daterad IA 07. Tusch på papper, 10,6 x 9,6 cm.

PROVENIENS:
Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD:
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr 182
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010

LITTERATUR:
Karl Asplund: Ivar Arosenius, SAK 1928, avbildad s. 134
Nationalmuseum 1978, avbildad s. 156
Björn Fredlund: Ivar Arosenius, Stockholm 2009, avbildad och omnämnd sidan 185

1506

2020-12-09