Ivar Arosenius, Leverfläcken

Ivar Arosenius, Leverfläcken
Ivar Arosenius, Leverfläcken
Ivar Arosenius, Leverfläcken
Ivar Arosenius, Leverfläcken
Ivar Arosenius, Leverfläcken
Ivar Arosenius, Leverfläcken

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Leverfläcken (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Signerad och daterad I.A. 08. Akvarell och tusch på papper, ca 20 x 14 cm.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005

"På näsan på en fröken, det satt en lefverfläck.
Hon tvättade och gnodde för att få fläcken väck.
Hon gnuggade med såpa och skurade med lut.
Hon filade så länge så att hon själv tog slut.
Där fördom var en fröken var blott en lefverfläck.
Ja lefverfläcken den var kvar, men fröken hon var väck"

1512

2020-12-09