Ivar Arosenius, En skönhet

Ivar Arosenius, En skönhet
Ivar Arosenius, En skönhet
Ivar Arosenius, En skönhet
Ivar Arosenius, En skönhet
Ivar Arosenius, En skönhet
Ivar Arosenius, En skönhet

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
En skönhet (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Signerad och daterad I.A. 08. Akvarell/tusch på papper, ca 11 x 17 cm.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005

"Här en liten skönhet far,
stackars dom som henne drar"

1511

2020-12-09