Ivar Arosenius, En hottentott

Ivar Arosenius, En hottentott
Ivar Arosenius, En hottentott
Ivar Arosenius, En hottentott
Ivar Arosenius, En hottentott
Ivar Arosenius, En hottentott
Ivar Arosenius, En hottentott

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
En hottentott (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Akvarell och tusch på papper, ca 11 x 17 cm.
Med anvisningar till Bonniers repro på framsidan.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005

Här kommer en hottentott,
den stackaren han har så brått.
Han jagas av en missionär,
och hela himmelrikets här"

1510

2020-12-09