Ivar Arosenius, Dummerjöns och fattig Per

Klubbat för:

12000 SEK

12 000-15 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Dummerjöns och fattig Per (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Signerad och daterad I.A. 08. Akvarell/tusch på papper, 11 x 17 cm.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen.

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005.

"Han heter Dummer Jöns och rider på ett höns.
Han reser världen kring, men ser dock ingenting.

Han heter Fattig-Per och stannar där han är.
Men rider på en sten från Tromsö till Atén"

1503

2020-12-09