Ivar Arosenius, Dockan Lusas

Ivar Arosenius, Dockan Lusas
Ivar Arosenius, Dockan Lusas
Ivar Arosenius, Dockan Lusas
Ivar Arosenius, Dockan Lusas
Ivar Arosenius, Dockan Lusas
Ivar Arosenius, Dockan Lusas

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Dockan Lusas
Signerad och daterad IA 07. Tusch på papper, 9 x 6 cm.

PROVENIENS:
Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD:
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr 321
Nationalmuseum 1978
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum, 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2010

LITTERATUR:
Karl Asplund: Ivar Arosenius, SAK 1928, avbildad sid 113

1516

2020-12-09