Ivar Arosenius, Den lärde

Ivar Arosenius, Den lärde
Ivar Arosenius, Den lärde
Ivar Arosenius, Den lärde
Ivar Arosenius, Den lärde
Ivar Arosenius, Den lärde
Ivar Arosenius, Den lärde

Klubbat för:

12000 SEK

12 000-15 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Den lärde (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Signerad och daterad I.A. 08. Akvarell/tusch på papper, ca 7,5 x 10 cm.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005.

"Han andras vett i skallen stängt,
att eget vett det ut har trängt"

1509

2020-12-09