Ivar Arosenius, Brist uppå motiv

Klubbat för:

11000 SEK

12 000-15 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
...Brist uppå motiv (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Akvarell och tusch på papper, ca 11 x 17 cm.

PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005

"Ack ja, vår värld är sorglig, min käraste madam,
och hela stadens lefverne är idel synd och skam,
och väl är det för er, min fru, betänk vad sorgligt lif,
att gå omkring och hålla mun af brist uppå motiv"

1508

2020-12-09