Ivar Arosenius, Porträtt av Eva med Lillan i medal

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

IVAR AROSENIUS
1878-1909
Porträtt av Eva med Lillan i medaljong
Akvarell på papper, daterad 05, teckning atergo föreställande Eva, ca 31 x 22,5 cm.

PROVENIENS: Fröken Eva Arosenius samling, därefter i arv inom familjen

UTSTÄLLD: Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010
Ivar Arosenius, Akvarellmuseet 2005
Amateur/Eldsjäl, Göteborgs Konstmuseum

1520

2020-12-09