Ida Gisiko Spärck Solig dag i blomstrande trädgård

Klubbat för:

10000 SEK

12 000-15 000 SEK

IDA GISIKO SPÄRCK
1859-1940
Solig dag i blomstrande trädgård
Signerad Spärck. Olja på duk, 44,5 x 50 cm.

Ida Gisiko, gift Spärck, tillhörde den generation kvinnor, tillsammans med bland andra Helene Schjerfbeck, Maria Wik, Julia Beck och Eva Bonnier, som drog till Paris under 1880-talet. De var starka kvinnor som tillsammans med sina manliga kollegor ställde sig på barriärerna mot konstakademiernas förlegade ideal. I Paris insöp man de nya vindar som blåste och banade vägen för det nyskapande friluftsmåleriet.

Väl hemma i Sverige igen anslöt hon sig till Önningebykolonin, en konstnärskoloni som verkade i Önningeby i Jomala på Åland mellan 1886 och 1914. Kolonin kan beskrivas som en svensk-finländsk motsvarighet till den mer berömda konstnärskolonin i Skagen i Danmark. Den konst man skapade var friluftsmåleri med inspiration från Paris och Skagen.

Målningar av Ida Gisiko-Spärck förekommer inte ofta på auktion. I verket Solig dag i blomstrande trädgård visar hon prov på svenskt sekelskiftesmåleri när det är som allra bäst.

1551

2020-12-09