Gräddkanna silver G Folcker 1816

Klubbat för:

3400 SEK

Arviointi

4 000-5 000 SEK

Kuvaus

GUSTAF FOLCKER, gräddkanna, Stockholm 1816, hjälmformad, räfflad, uppsvängd hänkel med bladanfang, invändigt förgylld, i botten stämplat kronprins Oskars (Oskar I) namnstämpel under hertigkrona, N: 8 samt 12 ½ Lod, höjd 11 cm, vikt 154 g, lagning vid hänkelfästet, smärre bucklor

1342

Päivämäärä:

2020-12-09