Georg von Rosen, Sfinxen i Giza

Klubbat för:

15000 SEK

18 000-20 000 SEK

GEORG VON ROSEN
1843-1923
Sfinxen i Giza
Signerad G von Rosen. Olja på duk fäst på pannå (masonit), 31,5 x 43 cm

Georg von Rosen hörde under sin tid till en av de stora målarna i Sverige. Han var professor vid Konstakademin i Stockholm 1880-1908 och även dess direktör 1881-87. I den egenskapen kom han att stå mitt i skottelden för den nya unga opponentrörelsen av konstnärer som krävde reformer av utbildningen och stod för en ny konstsyn. Trots att von Rosen kom att bli en representant för det gamla spelade han faktiskt en central roll i svenskt konstliv under flera decennier under 1800-talets andra hälft.

von Rosen tillhörde den gamla akademiska skolan och han var en så kallad historiemålare, det vill säga att hans konstnärliga produktion till stora delar återgav betydelsefulla skeenden i den svenska historien. Ett flertal av hans målningar finns på Nationalmuseum och några av de mest kända är "Sten Sture den äldres intåg i Stockholm" från 1864 och "Erik XIV och Karin Månsdotter" från 1871.

1865 reste von Rosen på en längre resa till Grekland, Palestina, Turkiet och Egypten. Framförallt koncentrerade han sig på att skildra det orientaliska stadslivet i en rad akvareller, ofta med en betoning på det mystiska och hemlighetsfulla i miljön. Men han hämtade även motiv till några oljemålningar från den resan.

Det är från den här resan som motivet med Sfinxen i Giza är hämtat. Värt att notera är att stora delar av monumentet fortfarande döljer sig under sanden. Tassarna och övriga delar av konstruktionen är ännu inte frilagda. Ramperna för turister och även turisterna lyser med sin frånvaro.

Måleriet är utfört enligt tidens ideal. Sfinxen och de omgivande pyramiderna i en sandbrun färgskala ställs mot en klarblå egyptisk himmel. Det orientaliska inslaget förstärks genom några dromedarer och människor klädda i jellabiya, vita fotsida dräkter, som samtidigt ger bilden liv.

1472

2020-12-09