Georg Pauli, I väntan

Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan
Georg Pauli, I väntan

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

GEORG PAULI
1855-1935
I väntan
Signerad G. Pauli. Olja på duk, 120 x 83 cm

Georg Pauli representerar ett mångfacetterat och nyskapande konstnärskap. Hans nyfikenhet speglar hela hans produktion, ständigt var han öppen för nya idéer och strömningar. Tillsammans med sin hustru Hanna var Georg Pauli en central del av det svenska konstlivet under decennierna kring sekelskiftet. De tillhörde den skara entusiaster som vurmade för en förnyelse av den samtida konsten och var aktiva deltagare i de aktuella konstfrågorna.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1477

2020-12-09