Frantz Bergs (1725-1777), dosa, 20 k guld, rokoko

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FRANTZ BERGS (verksam 1725-1777), dosa, 20 k guld, rokoko, rund form, fällock, driven ciselerad och graverad dekor av rocailler, blommor, blad och girlander, lock med dekor av delfin, 50x42 mm, höjd 20 mm, vikt 55 gram, undersida med slitage, saknar invändig miniatyrmålning

HISTORIK
F. Bergs var verksam från år 1725 efter att ha gått i lära hos sin morbror Henrik Richter. Han övertog morbroderns verkstad på Lilla Nygatan och blev hovjuvelerare år 1742 med stor försäljning på utlandet.
Frantz Bergs anlitades mycket av drottning Lovisa Ulrika, bl.a. gjorde han serafimerkraschanen till kröningsmanteln och ändringen av kungakronan till kung Adolf Fredriks kröning 1751.
Efter en konkurs år 1762 med åtföljande häktning stämplade han inga fler guldarbeten.
Nationalencyklopedin nämner honom som den svenska rokokons främste juvelerare.

1397

2020-12-09