Florentinsk skola, Brottarna

Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna
Florentinsk skola, Brottarna

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

FLORENTINSK SKOLA
1800-tal
The Pancrastinae (Brottarna)
Signerad P. Pozzi (ristad), skulptur i alabaster, höjd 45 cm, längd 54 cm

Den aktuella skulpturen är en 1800-tals kopia efter en marmorskulptur från den Romerska eran på 100-talet, vilken utfördes efter ett förlorat hellenistiskt original från 300-talet f.Kr. Skulpturen återupptäcktes i april 1583 vid utgrävningarna nära Porta San Giovanni i Rom och finns idag i samlingarna i Galerie degli Uffizi i Florens.

Två unga män är engagerade i pankration, en antik tävlingsgren som kan liknas vid dagens brottning, kampsport och boxning. Ordet pankration kommer från grekiskans "pan"= allt, "kratos"= styrka, makt eller kraft.

1635

2020-12-09