Fanny Brate, Badande

Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande
Fanny Brate, Badande

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

FANNY BRATE
1861-1940
Badande
Signerad Fanny Brate 1925. Olja på pannå, 37 x 46 cm.

Målningen föreställer Fanny Brates döttrar Astrid och Torund badandes vid Familjen Brates lantställe Hornudden i Nyköpings skärgård.

PROVENIENS
I arv till dottern Astrid Brate, därefter i arv inom familjen.

1542

2020-12-09