Erik Tryggelin, Klara sjö, Stockholm

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

ERIK TRYGGELIN
1878-1962
Klara sjö, Stockholm
Signerad och daterad 1906. Olja på duk, ca 30 x 36 cm.

Erik Tryggelin hörde till den generation målare i Sverige som utbildade sig och verkade under den brytningstid när konsten bytte kostym, alltså perioden mellan Konstnärsförbundet och modernismens genombrott med 1909 års män. Efter sin utbildning vid Konstakademien i Stockholm reste Tryggelin 1911 ner till Paris och studerade vid Académie Colarossi. Men trots bekantskapen med de nya strömningarna i Paris ställde sig Tryggelin avvisande till det nya måleriet och fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition. Han håller sig även gärna till det lilla formatet och vi kan kalla honom för intimist. Framförallt kom han att koncentrera sitt skapande till motiv från Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider.

1547

2020-12-09