Elin Molin, Stilleben med vinklasar

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ELIN MOLIN
1855-1948
Stilleben med vindruvsklasar
Signerad och daterad Elin Molin 1894. Olja på duk, 38 x 48 cm.

Det här vackra druvstillebenet är rätt typiskt för Elin Molins måleri. Hon målade ofta fruktstilleben men även gärna blomsterstilleben. Hon har även utfört ett flertal finstämda porträtt, ofta av kvinnor och barn. Som så många kvinnliga konstnärinnor i sin generation var hon skicklig i sitt hantverk men i dag tämligen bortglömd. Till en början fick Molin sin utbildning av sin far, skulptören Johan Peter Molin (Molins fontän, Bältesspännarna, Karl XII). Hon var sedan en tid elev hos Wilhelmina Lagerholm och J. A, Malmström. 1883 studerade Elin Molin i Paris och hade då bland annat Carolus-Duran som lärare. Hon tillhörde Föreningen Svenska konstnärinnor och deltog i deras utställningar men ställde även ut på Konstakademin 1911.

Som kuriosa kan nämnas att Elin Molin, ofta signerade sina målningar enbart på baksidan, vilket då var mer ovanligt. Den här målningen är dock signerad både på fram- och baksida.

1481

2020-12-09