Dryckeskanna, silver Karlstad

Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad
Dryckeskanna, silver Karlstad

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

NICLAS WARNECK, dryckeskanna, Karlstad 1737, stämplad 29 / 6 1737, cylindrisk, tre béraindekorerade kulfötter med ansiktsmaskaroner, genombrutna fotanfanger med maskaroner, välvt, profilerat lock med infälld medalj med Fredriks IV:s bild, slagen 1720 till minne av fredsuppgörelsen på Fredriksborgs slott i Danmark 3 juli 1720, i botten infälld riksdaler från 1726 med Fredrik I:s bild, fotanfanger, tumgrepp, hänkel och lock med punsad bérainornamentik i relief, delvis förgylld, höjd inkl. tumgrepp 21 cm, vikt ca 1235 g

LITTERATUR
Jämför Svenskt Silversmide, del II, planscherna 297 och 298.

1322

2020-12-09