Carl Wilhelm Jaensson,

Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,
Carl Wilhelm Jaensson,

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CARL WILHELM JAENSSON
1853-1931
Strandvägen vid Ladugårdsberget
Signerad och daterad C. W. Jaensson 1889. Olja på duk, 40,5 x 66 cm.

Under sent 1880-tal var korsningen Narvavägen/Strandvägen fortfarande en lantlig idyll. De var först runt 1900 som Strandvägen blev den paradgata vi ser idag. I denna intagande och krispiga målning av Carl Wilhelm Jaensson skildras det som då fortfarande var stadens utkant med flanerande stockholmare, ridande kavaljer och hövagn. I bakgrunden på Ladugårdsberget (idag Nobelparken) reser sig den borgliknande, ljusputsade byggnaden med det markanta tornet, som var Skogsinstitutets lokaler fram till 1916. Till höger skymtar Djurgårdsbron som ersattes med den nuvarande bron vilken uppfördes till den stora Stockholmsutställningen 1897.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1459

2020-12-09