Carl Samuel Graffman,

Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,
Carl Samuel Graffman,

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

CARL SAMUEL GRAFFMAN
1801-1862
Portalbyggnader och andra hus vid sjö
Signerad C. S. Graffman", på ramens baksida. Olja på duk, 16 x 24 cm.
Förgylld originalram

Troligtvis utförd omkring 1826. Endast en handfull målningar av Carl Samuel Graffman (Göteborg 1801-1862 Konradsberg, Stockholm) utförda före hans resa till Skottland 1830 är kända.

Den svenska konsten under 1800-talets senare del och 1900-talets början skulle te sig avsevärt blekare och fattigare om de verk som skapats av konstnärer vilka drabbats av själssjukdom undantogs. Utan att döma mellan "sjukt" och "friskt" kan man konstatera att målare som Hill och Josephson under sin sjukdomstid skänkt oss verk som vi räknar till de omistliga. Till dessa kan läggas två konstnärer, bägge förhållandevis okända bland allmänheten men sedan länge etablerade inom akademiska kretsar, Johan Fredrik Hörling (1718-1786) och Carl Samuel Graffman (1801-1862). Bägge drabbades tidigt i sina liv av sinnessjukdom, varför de under deras mentalt friska perioder inte kom att producera speciellt många verk. Graffmans verk förekommer sällan till försäljning då den överväldigande majoriteten av hans kända verk sedan länge finns på offentliga institutioner. Stockholms Auktionsverk presenterar här en unik samling av Graffmans verk bestående av sammanlagt 13 verk, tre oljemålningar och 10 teckningar och akvareller. Fyra är tillkomna innan hans sinnessjukdom bröt ut, de övriga under hans sjukdomsperiod.

1562

2020-12-09